جدول قابلیت های سیستم دیجیتال ساینیج (Digital Signage)

ردیف ویژگی توضیحات
1 پشتیبانی از فرمت های مختلف محتوا برای استفاده در لایه ها
1-1 انواع فرمت های تصویر، ویدئو و فلش سامانه دیجیتال ساینیج شرکت کاما سیستم اکثر فرمت های صدا و تصویر مورد درخواست را پوشش می دهد.
1-2 به کارگیری صفحات وب طراحی صفحات وب، بصورت دلخواه امکان پذیر می باشد.
1-3 نمایش سرخط اخبار استفاده از سرخط اخبار بصورت ثابت و متحرک در لایه ها، امکان پذیر می باشد.
1-4 پخش زنده (شبکه های تلوزیونی و دوربین های عملیاتی) در این سامانه، پخش لینک‌های تصویری و تلوزیون بصورت زنده، امکان پذیر می باشد.
1-5 استفاده از متن (text) استفاده از انواع متن (فارسی، لاتین و ...) بصورت ثابت و متحرک در لایه ها امکان پذیر می باشد.
2 مدیریت و طراحی لایه ها
2-1 وجود رزولوشن های کاربردی به صورت پیش فرض در سیستم برای طراحی یک لایه ابتدا باید ابعاد لایه و نسبت طول به عرض آن مشخص گردد. مقادیر کاربردی از قبیل 16:9، 9:16، 4:3، 3:4 و ... در سیستم موجود می باشد.
2-2 تعریف رزولوشن جدید اضافه کردن رزولوشن جدید با تعریف، طول، عرض و نسبت طول به عرض، بر اساس نیاز کاربر
2-3 تعریف ناحیه های جدید در هر لایه در هر لایه میتوان به تعداد نامحدود ناحیه با ابعاد مختلف اضافه نمود. تمامی محتواها و ماژول های موجود در این نواحی اضافه می شوند.
2-4 اضافه کردن انیمیشن به محتواهای موجود در لایه ها امکان اضافه کردن انیمیشن های ورود و خروج (همانند انیمیشن های موجود در نرم افزارpower point ) برای تمامی محتواها موجود می باشد.
2-5 اضافه کردن تصویر، ویدئو و فلش در ناحیه امکان آپلود محتوای (تصویر، ویدئو و فلش) جدید در هر ناحیه و یا استفاده از محتواهای موجود در کتابخانه
2-6 اضافه کردن متن در ناحیه امکان اضافه کردن متن در ناحیه هم بصورت ثابت و هم بصورت متحرک موجود می باشد.
2-7 اضافه کردن افزونه Ticker در ناحیه با استفاده از افزونه Ticker می توان سرخط اخبار یک سایت دلخواه را در ناحیه مورد نظر اضافه نمود تا جدیدترین اخبار آن سایت به صورت آنلاین نمایش داده شود.
2-8 اضافه کردن افزونه TV در ناحیه این افزونه به منظور پخش زنده شبکه های تلویزیونی در ناحیه مورد نظر، تعبیه شده است.
2-9 اضافه کردن افزونه Camera در ناحیه این افزونه به منظور اضافه نمودن تصاویر دوربینهای مداربسته بصورت زنده در ناحیه مورد نظر، تعبیه شده است.
2-10 اضافه کردن افزونه اوقات شرعی در ناحیه این افزونه به منظور نمایش ساعات و اوقات شرعی به وقت محلی در ناحیه مورد نظر، تعبیه شده است.
2-11 اضافه کردن افزونه ساعت و پیش بینی آب و هوا در ناحیه این افزونه به منظور نمایش ساعت، وضعیت و پیش بینی آب و هوا در ناحیه مورد نظر، تعبیه شده است.
2-12 اضافه کردن افزونه Webpage در ناحیه با استفاده از این افزونه می توان آدرس وب سایت مورد نظر را وارد نمود، تا محتوای وب سایت به صورت برخط (آنلاین) بر روی نمایشگر نشان داده شود.
2-13 اضافه کردن افزونه Embedded در ناحیه با استفاده از این ابزار می توان ماژول تحت وب مورد نظر را به صورت دلخواه طراحی نمود.
2-14 ساخت Campaign (گروهی از لایه ها) کمپین به معنای گروهی از لایه هاست که در یک دسته جای گرفته اند تا در زمان پخش پشت سر هم پخش شوند.
3 مدیریت و ارسال محتوا بر روی نمایشگر
3-1 تعیین زمان بندی برای ارسال محتواها روی هر نمایشگر برای مدیریت دانلود محتوا می توان زمان مشخصی برای آن ها تعیین نمود. برای مثال اگر پهنای باند شبکه محدود باشد می توان زمان دانلودها را در ساعات شبانه انجام داد. به این ترتیب، ظرفیت شبکه در تمام ساعات روز اشغال نمی گردد.
3-2 امکان تعیین حداکثر پهنای باند قابل اشغال برای ارسال محتوا در هر نمایشگر یا گروهی از نمایشگرها به منظور محدود کردن ظرفیت اشغالی از شبکه، برای هر نمایشگر بصورت جداگانه امکان تعیین حداکثر پهنای باند موجود می باشد.
3-3 مدیریت محتواهای موجود در سخت افزار هر نمایشگر از طریق سرور تمامی محتواهای مورد استفاده در نمایشگر در سرور قابل مشاهده و حذف می باشد.
3-4 امکان تعیین قانون برای مدیریت و حذف محتواهای موجود روی نمایشگرها ها به صورت خودکار برای هر نمایشگر زمانی قابل تعیین است که در حالت پیش فرض 20 روز در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال اگر از آخرین زمانی که محتوای مورد نظر در این نمایشگر پخش شده است، 20 روز بگذرد و محتوا پخش نشود فایل حذف می شود. برای پخش مجدد می بایست دوباره دانلود شود. این قابلیت برای مدیریت حافظه نمایشگر تعبیه شده است.
3-5 امکان تغییر ابعاد و چرخش متناسب با محتوا برای هر نمایشگر به صورت خودکار بر اساس طراحی لایه مورد نظر (افقی یا عمودی)، محتوا مورد نظر بصورت خودکار چرخیده و نمایش داده می شود.
4 مدیریت نمایشگرها
4-1 تعیین زمان بندی برای پخش محتوای مربوطه در نمایشگر هر نمایشگر برای پخش محتوا نیاز به برنامه زمانی مشخص دارد. امکان تنظیم زمانبدی یک یا چند برنامه در هر نمایشگر موجود می باشد.
4-2 تعیین اولویت در پخش لایه های زمان بندی شده در یک نمایشگر اگر بر روی یک نمایشگر، چندین لایه در یک زمان برای پخش زمان بندی شده باشند، لایه ای که به آن اولویت داده شده است پخش خواهد شد.
4-3 اختصاص لایه پیش فرض برای هر نمایشگر هر نمایشگر در صورت نداشتن برنامه زمانی مشخص، شروع به پخش لایه پیش فرض (default) می نماید. به عنوان مثال لایه پیش فرض می تواند لوگو یا یک فیلم تبلیغاتی از مجموعه باشد.
4-4 خاموش و روشن کردن نمایشگر از طریق سرور با استفاده از این امکان کاربر می تواند نمایشگر مورد نظر را خاموش و یا روشن نماید.( با فراهم بودن نیازمندی های سخت افزاری و شبکه)
4-5 تعیین برنامه روزانه برای خاموش و روشن شدن نمایشگرها بصورت خودکار با استفاده از این قابلیت امکان زمان بندی روزانه و هفتگی برای خاموش و روشن شدن در یک زمان مشخص وجود دارد.
4-6 بکارگیری نمایشگر ها بصورت عمودی و افقی بنا بر نیاز کارفرما نمایشگرها می توانند در حالت افقی و یا عمودی مورد بهره برداری قرار گیرند.
4-7 تعریف گروهی از نمایشگرها امکان تعریف گروهی از نمایشگرها برای زمان بندی و پخش محتوای مشترک در سامانه موجود می باشد.
4-8 پخش اذان بر روی نمایشگر برای هر نمایشگر امکان تعیین پخش یا عدم پخش اذان بصورت جداگانه، با قابلیت انتخاب شهر و پخش اذان بر اساس زمان محلی در سامانه موجود می باشد.
5 مدیریت کاربران
5-1 امکان تعریف چندین کاربر برای کار با سرور ساختار کاربرها در سامانه دیجیتال ساینیج شرکت کاماسیستم، ساختار درختی دارد و هر کاربر می تواند اختیارات خود را به کاربر پایین تر از خود تنفیذ نماید. مدیر سامانه می تواند به هر تعداد که می خواهد کاربر برای بهره برداری از سیستم ایجاد نماید، و بنا بر سیاست های سازمان، اجازه دسترسی به قسمت های مختلف را تنفیذ نماید.
5-2 تعیین سطح دسترسی در نمایشگرها هر کاربر برای دسترسی، ویرایش، حذف و زمان بندی بر روی نمایشگرها نیاز به اجازه دسترسی دارد. مدیر سیستم بنا بر سیاست سازمان، دسترسی های مورد نظر را تنفیذ می نماید.
5-3 تعیین سطح دسترسی در محتواها هر کاربر برای آپلود، نمایش، ویرایش و حذف محتوا، نیاز به اجازه دسترسی دارد. مدیر سیستم بنا بر سیاست سازمان، دسترسی های مورد نظر را تنفیذ می نماید.
5-4 تعیین سطح دسترسی در زمان بندی ها هر کاربر برای دسترسی، اضافه کردن، ویرایش و حذف زمان بندی بر روی نمایشگرها نیاز به اجازه دسترسی دارد. مدیر سیستم بنا بر سیاست سازمان، دسترسی های مورد نظر را تنفیذ می نماید.
5-5 اختصاص ناحیه خاصی از لایه ها به یک کاربر خاص هر کاربر می تواند فقط اجازه دسترسی به ناحیه ای خاص از یک لایه را به کاربری که خود تعریف کرده است، بدهد.
5-6 تعیین سطح دسترسی در طراحی لایه ها هر کاربر برای دسترسی، طراحی، ویرایش و حذف لایه ها نیاز به اجازه دسترسی دارد. مدیر سیستم بنا بر سیاست سازمان، دسترسی های مورد نظر را تنفیذ می نماید.
6 مانیتورینگ سیستم و ارائه گزارش
6-1 اطلاع از وضعیت کنونی هر یک از نمایشگرها فعال یا غیر فعال بودن هر نمایشگر از طریق سرور، امکان پذیر می باشد.
6-2 امکان مشاهده تصویر اسکرین نمایشگرها بصورت لحظه ای هر نمایشگر، مرتبا تصویر screen shot از وضعیت کنونی خود را، برای سرور ارسال می نماید. این تصاویر نیز در صفحه داشبورد نمایش داده می شوند.
6-3 ارائه گزارش از وضعیت محتواهای پخش شده روی هر نمایشگر و تعداد و زمان نمایش هر کدام با استفاده از این قابلیت، اطلاعاتی از سیستم شامل لایه های اجرا شده، محتواهای اجرا شده و یا محتواهایی که در لایه ای خاص اجرا شده اند بر اساس زمان برای هر نمایشگر نمایش داده می شود و می توان آن ها را در فایل CSV ذخیره نمود.
6-4 امکان اضافه شدن هر مانیتور جدید به سیستم به صورت خودکار هر نمایشگری License آن خریداری شده باشد و وارد شبکه شود، به صورت خودکار توسط سامانه KamaDS شناسایی شده و به لیست نمایشگرها اضافه می شود.
6-5 اعلام هشدار به کاربر در صورت قطعی ارتباط سرور با نمایشگرها در صورت عدم ارتباط نمایشگر و سرور به دلایلی از قبیل خاموشی ناگهانی، قطع ارتباط و تداخل در شبکه و ...، هشدار قطعی نمایشگر مورد نظر به کاربر داده می شود.
6-6 ارایه لیست کاربرانی که از سیستم استفاده کرده اند.(زمان، نام کاربر، IP، وضعیت کنونی فعال یا غیر فعال و session مربوطه) با استفاده از این قابلیت می توان اطلاعات مربوط به کاربران مختلفی که به سیستم متصل شده اند را شامل فعال یا غیر فعال بودن، IP دستگاه متصل شده، آخرین منوی استفاده شده، آخرین زمان اتصال به سیستم و .. مشاهده نمود.
7 رویدادها و رخدادهای مهم تقویم از این قابلیت برای زمانبندی محتوایی خاص مربوط به یک رویداد در تقویم استفاده می شود. در واقع رویدادهای مهم بر اساس تاریخ شمسی، قمری یا میلادی در سیستم بصورت پیش فرض تعریف شده اند و کاربر می تواند برای زمان بندی از آنها استفاده نماید. همچنین امکان تعریف رویداد جدید توسط کاربر موجود می باشد.
8 قابلیت پخش لینک های تصویری نرم افزار شرکت کاماسیستم علاوه بر فرمت‌های معمول محتوای سیستم های دیجیتال ساینیج ، قابلیت پخش لینک‌های تصویری و پخش زنده را هم دارا بوده و تنوع گسترده‌ای از انتخاب‌ها را جهت ارتباط مدیریت سیستم با مخاطبین در اختیار او قرار می‌دهد. این قابلیت امکان اتصال سیستم به سرورهای پخش زنده (Streamer) را مهیا نموده و مدیر سیستم می‌تواند تمام یا قسمتی از صفحه هر نمایشگر را به صورت دلخواه به پخش تصاویر تلویزیونی زنده اختصاص دهد.
9 قابلیت طراحی سناریوهای مختلف در مورد نمایشگرهایTouch Screen با استفاده از این قابلیت می توان تعریف کرد که مثلا با لمس کردن نمایشگر، چه صفحه یا فرمی برای کاربر باز شود و پس از خروج از آن چه اتفاقی بیافتد. یا پس از چند ثانیه از لمس نشدن صفحه به پخش عادی بازگردد.
10 اتصال به انواع سیستم‌های مانیتورینگ امکان اتصال به انواع سیستم‌های مانیتورینگ با پروتکل‌های مرسوم مانند SNMP و ویژه‌سازی در این مورد
11 برقراری ارتباط با انواع سیستم‌های مدیریتی، تبلیغاتی و … امکان برقراری ارتباط با انواع سیستم‌های BMS، PMS، سیستم‌های تبلیغاتی و گزارشگیری برای ارائه اطلاعات روی کلاینت‌ها با استفاده از پروتکل‌های ارتباطی مرسوم و ویژه‌سازی در این زمینه
12 پشتیبانی از دو زبان سامانه سامانه دیجیتال ساینیج شرکت کاما سیستم از دو زبان فارسی و انگلیسی پشتیبانی می نماید.
13 یکپارچه سازی سامانه دیجیتال ساینیج با سیستم های احراز هویت سازمانی امکان احراز هویت کاربران از طریق پروتکل های مرسوم(LDAP) و ارتباط با Active Directory، جهت یکپارچه‌سازی با سیستم مدیریت کاربران در هر سازمان
14 به روز رسانی کل سیستم به صورت آنلاین از طریق SVN با استفاده از SVN، صرفا با اتصال به اینترنت یا سرور شرکت کاماسیستم، می توان قابلیت های اضافه شده به نرم افزار را بلافاصله به روزرسانی نمود.

دانش بومی

بی شک یکی از راه های توسعه هر کشور توجه به تولیدات داخلی و پشتیبانی از تولید کنندگان داخلی است. در این بین در بعضی موارد کیفیت کالا یا خدمات ارائه شده توسط تولید کنندگان خارجی بسیار چشمگیر بوده و قانع نمودن مصرف کننده به استفاده از کالای تولید داخل دشوار می باشد. اما شرکت کاماسیستم با تکیه بر توان متخصصان بومی خود که همگی از فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کشور همچون دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران بوده و نیز با بهره گیری از دانش همکاران خارجی خود توانسته است فاصله محصولات خود با استاندارد های جهانی را بسیار کم نموده و حتی در برخی زمینه ها از رقبای خارجی خود پیشی بگیرد. لذا استفاده از راهکار پیشنهادی این شرکت در سازمان ها و مؤسسات ایرانی علاوه بر حمایت از تولیدات داخلی، یک بازی برد-برد برای تولید کننده و مصرف کننده را رقم خواهد زد.

خدمات پس از فروش و تیم پشتیبانی

با توجه به وجود تحریم های بین المللی علیه ایران و تشدید این تحریم ها در سال های اخیر، خرید محصولات و خدمات از کمپانی های خارجی هم در مرحله خرید و هم در مرحله دریافت خدمات پشتیبانی با مشکلات عدیده ای مواجه گردیده است. چنانکه محصولات بسیاری از شرکت های خارجی بایستی با واسطه خریداری شده و در این صورت دریافت خدمات پشتیبانی سیستم از آنها منتفی خواهد بود. در حالی که شرکت کاماسیستم خدمات اصلی خود را پس از فروش محصول به مشتریان خود آغاز نموده و ضمن گارانتی قطعات سخت افزاری سیستم، خدمات نرم افزاری سیستم را نیز به طور کامل مورد پشتیبانی قرار می دهد. همچنین آموزش نیروهای معرفی شده توسط مشتریان به وسیله کارشناسان این شرکت به طور کامل انجام گرفته و حتی در صورت نیاز نیروی انسانی مورد نیاز جهت مدیریت سیستم (نیروی پشتیبانی مقیم پروژه) توسط این شرکت به مشتری پیشنهاد می گردد. ضمن اینکه ماهیت سیستم های نرم افزاری به طور کلی اینگونه است که خواسته های واقعی کاربران سیستم معمولاً مدتی پس از استفاده از آن شکل خواهد گرفت و نیاز است تغییراتی جهت ویژه سازی و تسهیل استفاده آنان در ساختار سیستم اعمال گردد که این مورد نیز چنان که در پروژه های قبلی این شرکت همچون پروژه ایرانسل صورت پذیرفته است در مورد پروژه های آتی نیز صورت خواهد پذیرفت.

قیمت

شاید بتوان مهمترین مزیت محصول کاماسیستم نسبت به نمونه های خارجی را قیمت مناسب آن دانست. در مورد سیستم های نرم افزاری نیز همچون بسیاری از صنایع دیگر قیمت بالاتر لزوماً به معنای قابلیت های بیشتر نیست. این امر بخصوص در یک سال اخیر و با کاهش ارزش پول ملی بسیار چشمگیر تر و آزار دهنده تر شده است. طبق آنالیز های انجام گرفته توسط کارشناسان مارکتینگ شرکت کاماسیستم، قیمت های پیشنهادی این شرکت برای یک پکیج کامل سرور و پلیر های سیستم دیجیتال ساینیج به طور متوسط 60% پایین تر از پکیج های مشابه خارجی (از نظر تعداد لایسنس کاربری) می باشد.

مطالب مرتبط و تکمیلی دیجیتال ساینیج (Digital Signage)

پروژه های انجام شده دیجیتال ساینیج (Digital Signage)