VOD یا ویدئو درخواستی با نام تجاری الوند

سرور الوند به منظور پاسخ به نیازهای صنعت Hospitality از جمله هتل ها، بیمارستان ها، مجتمع های مسکونی، سازمان ها و اپراتورهای مخابراتی و تلویزیونی جهت پخش محتوای ویدئویی و صوتی بر اساس نیاز کاربران (Video On Demand یا به اختصار VOD) بر روی انواع کامپیوتر، موبایل، تبلت، ست تاپ باکس (Set-top box) و نیز تلویزیون هوشمند (Smart TV) در بستر شبکه طراحی شده است. اپراتور با استفاده از سرور الوند می‌تواند محتوای فیلم، سریال و موزیک مورد نظر را با دسته‌بندی دلخواه و با فرمت ‌های گوناگون بر روی سرور بارگزاری کند. سپس سرور محتوای بارگزاری شده را جهت پخش با پروتکل‌های مختلف بر روی دستگاه‌های گیرنده متنوع آماده می‌کند.
ویژگی ها :
 1. کارکرد بدون وقفه بصورت تمام وقت (7x24)
 2. پخش انواع محتوای صوتی و تصویری درخواستی
 3. پخش محتوا با استفاده از پروتکل‌های HTTP و RTSP. در صورت نیاز امکان افزودن پخش محتوا با پروتکل‌های RTP، RTMP، HLS، HDS، MPEG-DASH و UDP بر روی سرور الوند وجود دارد.
 4. پخش به صورت سریع (Trick play) رو به جلو و عقب. با استفاده از این ویژگی کاربران می‌توانند با سرعت 2x تا 32x بر روی محتوای درحال پخش اقدام به حرکت سریع رو به جلو یا عقب نمایند.
 5. ضبط و پخش برنامه‌های زنده (Catch-up TV). با استفاده از این ویژگی کانال‌های تلوزیونی و رادیویی به صورت بافر حلقه‌ای (Circular Buffer) ذخیره شده و در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. مدت زمان قابل ضبط نامحدود است و تنها باید فضای ذخیره‌سازی متناسب بر روی سرور در نظر گرفته شود.
 6. امکان ضبط برنامه‌های زنده با پروتکل‌های RTMP، RTP، RTSP، HTTP و UDP
 7. قابلیت جابجایی محتوای زنده (Time Shift)
 8. قابلیت پخش محتوای آرشیو شده کانال‌های زنده براساس لیست برنامه‌ها (مبتنی بر Electronic Programs Guide یا به اختصار EPG)
 9. قابلیت NPVR (Network Personal Video Recorder). هر کاربر قابلیت ذخیره‌سازی کانال تلویزیونی و رادیویی درخواستی خود را دارد. مدت زمان ضبط مجاز برای هر کاربر توسط مدیر (اپراتور) سرور قابل تنظیم است.
 10. پشتیبانی از تمام انواع کدک‌های صوتی و تصویری روز دنیا
مزایا :
 1. توسعه پذیری بالا و سریع. با افزایش تعداد کاربر و با تعداد کانال زنده جهت ضبط محتوا، فقط نیاز به افزایش منابع سخت‌افزاری سرور الوند می‌باشد.
 2. امکان تنظیم ضبط کانال‌های زنده بصورت دستی و با زمان‌بندی (Schedule) شده.
 3. امکان تنظیم ضبط کانال‌های زنده براساس میزان ضبط و یا حجم ضبط، برای مثال 24 ساعت و یا 100 گیگابایت، توسط مدیر سیستم.
 4. عدم حذف و یا بوجود آمدن اختلال در محتوای ضبط شده برنامه زنده در صورت قطع و وصل سیگنال
 5. ارائه سرویس NVOD با استفاده از لیست پخش شامل محتوای بارگزاری شده بر روی سرور و یا ورودی پخش زنده در کنار هم. معمولا این سرویس برای ایجاد کانال‌های داخلی و یا تبلیغاتی استفاده می‌شود.
 6. امکان پخش خودکار محتوا به صورت زمان‌بندی شده
 7. امکان افزودن خلاصه محتوا به صورت متن و یا ویدئو
 8. امکان پخش محتوای تصویری با چندین صدا و قابلیت انتخاب صدا توسط کاربر در حین مشاهده محتوا
 9. امکان Subtitle Transcoding جهت قراردادن چندین زیرنویس برای محتوا
 10. امکان Subtitle Track Filtering به منظور ایجاد قابلیت انتخاب زیرنویس با زبان‌های متنوع توسط کاربر در حین مشاهده محتوا
 11. امکان Video Background for Audio Content جهت قرار دادن محتوای تصویری (عکس یا ویدئو) در زمان پخش محتوای صوتی درخواستی
 12. پشتیبانی از RAID در ذخیره سازی
 13. ‌ پشتیبانی از سیستم‌های ذخیره‌سازی تحت شبکه SAN و NAS
 14. پشتیبانی از FTP و External Storage جهت بارگزاری محتوا
 15. دارای واسط‌های کاربری تحت وب و CLI
 16. دارای واسط کاربری کاربر پسند با قابلیت Customize برای هر کارفرما
 17. دارای داشبورد با اطلاعات کامل سلامت سیستم، محتوای موجود و تعداد محتوای درحال پخش
 18. دارای ماژول گزارش گیری و ارائه آمار در واسط گرافیکی تحت وب
 19. امکان تنظیم SNMP در واسط کاربری تحت وب
 20. امکان اتصال به انواع سیستم‌های مانیتورینگ با پروتکل‌های مرسوم و ویژه‌سازی در این مورد
 21. عدم وابستگی به سخت‌افزار خاص
 22. قابلیت پشتیبانی و انطباق با انواع ست تاپ باکس ها (Set-top box)، میان افزارها ( Middleware )، گوشی‌های هوشمند (Smart Phone) و تلویزیون‌های هوشمند (Smart TV) و ارائه Web Service و API مورد نیاز