تلکام

تفاوت اصلی دو راهکار IPTV و Telecom در تعداد کاربر سيستم مي­ باشد. هنگامی که تعداد کاربر از حدوداً 2000 عدد بالاتر می ­رود ديگر سرورهای Hospitality جوابگوی تقاضای Stream نيستند و برای زیر بار بردن مشترکین بیشتر، نیاز به سیستم ­های دیگری نیز هست تا بتوان هم Reliability و هم کیفیت سرویس را بالا برد.
مهمترین فاکتورهایی که در طراحی این راهکار باید مدنظر قرار گیرند به شرح زیر می­ باشند:
  • بالابردن Redundancy در ارائه سرویس VOD : یکی از مهمترین سرویس های سیستم IPTV، سرویس VOD است. برای بالا بردن کیفیت ارائه خدمات، کاهش استفاده از پهنای باند بین مراکز و نیز افزایش Redundancy و Reliability باید کلیه سرورهای VOD را به صورت حداقل 1+1 چیدمان کرد.
  • نیاز به مدیریت کلیه سرورهای مجموعه از یک درگاه واحد. به طوری که در هر لحظه وضعیت کاری هریک از سرورها را بتوان مانیتور نموده و در پارامترهای آنها تغییرات ایجاد کرد.
  • قطعا یکی از مهمترین قسمت های سیستم، طراحی یک ساختار Storage مناسب برای نگهداری محتواها و نیز بارگذاری آن روی سرورهای VOD جهت پشتیبانی از درخواست های read کاربران است. به این منظور باید هم به لحاظ طراحی و هم به لحاظ خرید تجهیزات در این زمینه دقت کافی داشت.
  • از دیگر نیازهای شبکه توانایی پیکربندی محتوای قرار گرفته روی سرورهای VOD با کیفیت و نرخ داده مناسب است به طوری که حداکثر کیفیت با حداقل پهنای باند اشغالی روی شبکه ایجاد شود. به این ترتیب باید سیستم های ترانسکودر و انکودر لازم برای تهیه محتواها در نظر گرفته شود.
  • سیستم مانیتورینگ و تست از دیگر اجزای مورد نیاز سیستم است تا بتوان به طور کامل نحوه عملکرد سیستم را به طور کامل مورد ارزیابی قرار داد.