میان افزار (Middleware) در سیستم آی پی تی وی

میان افزار یا Middleware
واسط کاربری، میان افزار و یا Middleware، در واقع نرم­ افزاری است که در هنگام کار با سيستم IPTV پيش روی کاربر قرار مي­گيرد و تعامل کاربر با سيستم از طريق اين نرم ­افزار ميسر مي­گردد. همچنین اين نرم ­افزار وظيفه هماهنگی کامل ميان کاربر و سرورهای Live Streaming و VOD را به عهده دارد و تمام درخواست­ های نرم­ افزاری مشتری به وسيله اين قسمت برآورده مي­ شود.
شرکت ­های زيادی در دنيا اقدام به توسعه Middleware نموده­ اند که از جمله مهمترين آن­ها مي ­توان به Beenius, Conklin-Intracom, Dreampark, Ericsson و Minerva اشاره کرد.
اهميت توسعه يک ميان­ افزار بر پايه زبان فارسی که بتوان آن را بر طبق نيازهای بازار ايران به راحتی ويژه ­سازی کرد از ابتدای تشکيل شرکت کاماسيستم کاملاً احساس مي ­شد.
استفاده از Middleware های خارجی در کنار مزايای آن وابستگی بسيار زيادی را از نظر فنی به شرکت سازنده آن ايجاد مي ­نمود و محدوديت زيادی را در Customize کردن Middleware بر طبق نيازهای خاص و متفاوت مشتريان به وجود می ­آورد.
با توجه به نيازهای فوق، پروژه توسعه اولين Middleware کاملا فارسی زبان تحت نظارت متخصصان شرکت Anevia فرانسه و با استفاده از توان فنی برترين فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتی شريف آغاز شد و حاصل کار در اولين پروژه کاماسيستم (هتل قصر الماس مشهد) مورد استفاده قرار گرفت و از آن زمان تا کنون در تمام پروژه­ های اين شرکت استفاده شده است.
از مهمترين ويژگی ­های Middleware کاماسيستم مي ­توان به موارد زیر اشاره کرد :
  1. قابل نصب بر روی انواع ست تاپ باکس (STB)
  2. قابليت Customize کردن بر طبق سليقه و نظر مشتريان
  3. طراحی User Friendly و Iconic به منظور آسان نمودن تعامل کاربر با سيستم
  4. حفظ سادگی در طراحی محصول در عين توجه به ريزترين نکات
  5. قابليت اطمينان بالا از نظر تکنيکال
  6. توسعه يافته بر پايه زبان فارسی، قابليت پشتيبانی از زبان­های انگليسی، آلمانی، فرانسوی، ايتاليايی، عربی و ...
  7. پنل مديريتی حرفه ­اي به زبان فارسی
  8. قابليت تعيين سطوح دسترسی مختلف برای به حداکثر رساندن امنيت سيستم
این محصول از نظر فنی به تایید شورای عالی انفورماتیک کشور نیز رسیده است. این مطلب را می توان در تاییدیه فنی صادره از سوی این شورا ملاحظه نمود:
گواهی تاییده فنی میان افزار

مطالب مرتبط و تکمیلی میان افزار یا Middleware