آی پی تی وی (IPTV)

آی پی تی وی IPTV کاماسیستم
امروزه با رشد صنعت گردشگری و ايجاد فضای رقابتی ميان سرويس ­دهندگان در اين صنعت از يک سو و ورود تکنولوژی ­های نو به دنيای ارتباطات از سوی ديگر، اين پرسش مطرح مي شود که چگونه مي ­توان به کمک اين تکنولوژی ­ها به ­ويژه در حوزه صنعت رسانه، کيفيت سرويس­ دهی در صنعت گردشگری را افزايش داد.
تصور کنيد مسافران و بیماران شما در اتاق خود به بانک وسيعی از فيلم ­ها، برنامه ­های مستند روز دنيا، برنامه ­های مرتبط با منطقه­ اي که هتل در آن واقع شده است، موسيقی­ های گوناگون، اينترنت و پخش زنده کانال­ ها به طور همزمان دسترسی داشته باشند. آيا دستيابی به اين تکنولوژی دور از ذهن مي ­نمايد؟
به کار­گيری تکنولوژی ­های نو و جذاب امروزی و استفاده بهينه از زيرساخت­ های تکنولوژيک هتل ­ها مي ­تواند راه را برای دستيابی به پاسخ اين گونه پرسش ­ها بگشايد. در سال­ های اخير گام ­های بلندی در راستای تحول و ارتقا­ی کيفيت سرويس ­دهی در هتل­ های ايران برداشته شده است، اما برای پيشبرد بيش از پيش اين صنعت، استفاده از فناوری ­های روز منطبق با استانداردهای دنيا که براي مسافران خدمات بهتر و برای صاحبان صنعت هتل­داری درآمد بيشتری را به ارمغان آورد، کانون توجه بسياری از هتل ­ها در سراسر جهان گشته است.
IPTV کاماسیستم
تمايل مسافران برای استفاده مناسب از اوقات اقامت در هتل فرصتی است که با درک اهميت و استفاده مناسب از آن مي ­توان به افزايش سطح رضايت مشتريان، حفظ وفاداری آن­ها و همچنين رشد فزاينده­ی تقاضا برای هتل ­ها دست يافت. اين افق نو که به تازگی در صنعت رسانه گشوده شده است ويژه ايران نبوده و در سراسر دنيا به عنوان يک گام موثر در پيشبرد صنعت گردشگری مطرح مي ­باشد. بر اساس آخرين تحقيقات انجام شده بسياری از مسافران معتقد اند که دسترسی به چنين امکاناتی مطلوبي، اقامت در هتل را برای آنان دوچندان خواهد نمود. بنابراين اين فرصت طلايی حاصل از پيشرفت تکنولوژيک يک راهکار برد - برد را به هتلداران و مسافران اهدا مي ­نمايد: لحظات سرشار از لذت برای مسافران و افزايش درآمد برای هتلداران.
تصور کنيد به جای مدل ­های قديمی تماشای تلويزيون که هيچ حق انتخابی را به بيننده نم ي­داد، مسافران بتوانند در دنيايی از فيلم ­ها، سريال ­ها، موسيقی ­های متنوع و کانال ­های تلويزيونی گام بردارند. حس لذت انتخاب کردن برنامه مورد علاقه، خاطره خوش لحظات سپری شده در هتل شما را همواره در ذهن مشتريان ثبت خواهد نمود. تمامی اين سرويس ­ها توسط IPTV ميسر گشته است. واگذاری اختيار به مخاطب برای گزينش برنامه دلخواه خود، در هر زمان و از هر نوع، دليل اصلی پيدايش IPTV مي­ باشد. اين تکنولوژی به شدت مسافران را تحت تأثير قرار خواهد داد و بی شک آينده پخش رسانه هتل­ ها در سراسر دنيا به اين سمت گام بر مي ­دارد. شرکت کاماسیستم با برپاسازی سیستم IPTV اين امکان را به مسافران مي ­دهد که در هر لحظه هر آنچه را که از دنيای ارتباطات بخواهند در اختيار بگيرند. ترکيب قابليت­ هايی از جمله پخش محتوای درخواستی، ضبط برنامه ­های زنده، مديريت و پخش تبليغات و دسترسی به اينترنت تنها از طريق يک تلويزيون تمام نيازهای مسافران برای دسترسی به دنيای ارتباطات و اطلاعات را پاسخ خواهد داد.
سيستم IPTV شرکت کاماسیستم، به بهترين نحو پاسخگوی هلدينگ­ های هتل­داری کشور نيز خواهد بود. با تکیه بر این سامانه میهمانان هر یک از این هتل ها، با استفاده از تلویزیون اتاق خود به یک سامانه تلویزیون تعاملی بر بستر IPTV متصل شده و از کلیه قابلیت ­های سیستم IPTV که گوشه ­ای از آن در زیر شرح داده شده است بهره­ مند می­ گردد. ضمنا محتوای ارائه شده روی این سامانه ضمن ارائه استقلال به هر یک از هتل­ های گروه، این امکان را به مدیریت IT گروه هتل­ ها می ­دهد که کلیه محتواها و قابلیت­ های ارائه شده روی یک یا هر چند هتل از هتل ­های زیر مجموعه را به صورت متمرکز و از دفتر مرکزی مدیریت کنند. به این ترتیب ضمن کاهش بسیار در هزینه­ های تامین محتوا و مدیریت سیستم، امکان هماهنگی در خدمات ارائه شده، قیمت گذاری سیستم­ ها، هماهنگی پایگاه داده هتل ­ها با یکدیگر، امکان ارائه سرویس­ های ویژه به میهمانانی که در هتل­ های مختلف گروه اقامت دارند و ... نیز به مدیریت مجموعه گروه هتل ­ها داده خواهد شد.

قابلیت های سیستم IPTV

قابلیت های سیستم IPTV
سیستم تلویزیون تعاملی مبتنی بر IP یا IPTV یک سیستم دوطرفه است که می­ تواند امکانات زیادی را بر روی تلویزیون اتاق کاربران به آن­ها ارائه دهد. تعدد شرکت های مدعی در حوزه IPTV هتلی در ایران و دنیا و تلاش در جهت جذب مشتری، باعث گردیده است که هر یک از این شرکت ها، نسبت به ارائه قابلیت های سیستم IPTV شرکت خود، موارد متعددی را بیان نمایند که این تنوع کاربری ها، اکثرا، باعث سردرگمی مشتریان عزیز و سخت شدن تصمیم گیری برای آنها می گردد.
جهت نزدیک تر شدن دیدگاه ها و سهولت تصمیم گیری مشتریان، بیان می شود که کلیه خدماتی که سیستم IPTV ارائه می دهد را می توان در چهار فهرست ذیل طبقه بندی نمود و با اطمینان تاکید کرد که هر سیستم IPTV موظف است این قابلیت ها را داشته باشد و شرکت های ارائه دهنده سیستم، فقط می توانند بر روی ردیف 4 خدمات ذیل به رقابت بپردازند:
  1. ارائه سیستم پخش زنده تلویزیون و رادیو با قابلیت کنترل زمانی برای کاربران (Time Shift)
  2. ارائه سیستم پخش محتوا بر اساس درخواست کاربران
  3. ارائه اینترنت بر روی تلویزیون برای کاربران
  4. خدمات ارزش افزوده (VAS): همانگونه که بیان شد این خدمات بر اساس سخت افزار انتخاب شده می تواند شامل مواردی همچون بازی ها، ارائه خدمات و توانایی های هتل، معرفی اماکن گردشگری شهر و منطقه، اپلیکیشن های مذهبی، اخبار، آب و هوا، کنترل مدیریت روشنایی و سرمایش اتاق، دوربین های مدار بسته، درخواست خودرو، سامانه ارائه تبلیغات برای هتل، سامانه آمارگیری و .... باشد که همانگونه که بیان شد این خدمات بسیار گسترده بوده و بر اساس تفاوت ساختاری و درخواست هر هتل، بیمارستان و یا ارگان، ویژه سازی می گردد.

پروژه های انجام شده IPTV

مطالب مرتبط با آی پی تی وی (IPTV)