OTT چیست؟

OTT
OTT مخفف تکنولوژی Over The Top می باشد که از نظر عملکرد و کاربری مشابه تکنولوژی IPTV می باشد. اما تفاوت عمده ای از نظر راه اندازی و اجرای فنی با سیستم IPTV دارد. جهت ساده تر شدن بررسی این تکنولوژی می توان بحث را اینگونه ادامه داد که تکنولوژی OTT همان قابلیت ها و کاربردهای تکنولوژی IPTV را ارائه می دهد، اما این کاربردها بر روی دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و حتی تلویزیون های اسمارت پیاده سازی می گردند.
آنچه که مشخص است گیرنده هایی مانند گوشی های هوشمند، تبلت و لپ تاپ، رفتارهایی غیر قابل پیش بینی دارند. یعنی نمی توان در لحظه محل قرار گرفتن و میزان پهنای باند دریافتی آنها را به صورت دقیق تعیین کرد. لذا نیاز است از نظر فنی و در قسمت Head end، تمامی این رفتارها پیش بینی گردد تا بتوان خدمات مناسب به کاربران ارائه داد.
بنابراین هنگامی که شرایط ذیل برقرار باشد تکنولوژی OTT گزینه برتر نسبت به IPTV می باشد:
  1. رفتار گیرنده از نظر محل قرار گیری و پهنای باند دریافتی غیر قابل پیش بینی باشد.
  2. تعداد کاربرانی که قرار است از سیستم استفاده کنند نامشخص باشد.
  3. شبکه ارتباطی میان سرورها و گیرنده ها مدیریت شده نباشد.
  4. تنوع گیرنده ها چه از نظر ابعاد و چه از نظر سیستم عامل ها زیاد باشد.
شرکت کاماسیستم مفتخر است در سال 1391 برای اولین بار این تکنولوژی را برای معاونت رسانه های مجازی سازمان صدا و سیما راه اندازی نماید و از این معاونت حسن انجام کار دریافت نماید. همچنین صادرات این تکنولوژی به کشور افغانستان و همکاری با اپلیکیشن تلویبیون از دیگر افتخارات شرکت کاماسیستم در این حوزه می باشد.
بنابراین آنچه که مشخص است این تکنولوژی، بیشتر از سوی اپراتورهای بزرگ مخابراتی و یا تلویزیون های خصوصی در سراسر دنیا استفاده می گردد و شاید شناخته شده ترین آنها شرکت Netflix باشد. لذا هزینه بالای سخت افزارهای استفاده شده در قسمت Head end موجب می گردد که این تکنولوژی از نظر قیمتی برای مجموعه های کوچک اقتصادی نبوده و نسبت هزینه به فایده آن معقول نباشد.
هم اکنون در اکثر درخواست هایی که از سوی مشتریان محترم هتلی و بیمارستانی برای سیستم IPTV ارسال می گردد بیان شده است که شرکت های فعال در این حوزه تایید داده اند که می توان با همان Head end سیستم IPTV، بر روی تبلت و یا گوشی هوشمند مشتریان نیز خدمات ارائه دهند.
با توجه به نکات مطرح شده فوق و دانش مرتبط می توان با قاطعیت این امر را مردود دانست و اعلام کرد ارائه خدمات مطلوب برای تعداد بالای گوشی هوشمند و یا تبلت با Head end سیستم IPTV امری دور از ذهن می باشد. نشان دادن تصویر خروجی سیستم IPTV بر روی یک یا دو عدد گوشی همزمان امکان دارد مشکلی را ایجاد نکند، اما با افزایش تعداد گوشی ها و حرکت دادن آنها در سطح هتل و یا ارگان، اختلال در عملکرد این سیستم به وجود خواهد آمد. از سوی دیگر، شبکه وایرلس کار شده در مجموعه نیز باید از مدل هایی انتخاب گردند که قابلیت تنظیم، جهت ارائه خدمات مرتبط با OTT را داشته باشند. به طور مثال هنگام تماشای پخش زنده توسط کاربران و حرکت آنها در سطح مجموعه، تجهیزات شبکه باید این قابلیت را داشته باشند که هنگامی که اینترنت گوشی از روی یک Access Point بر روی Access Point دیگر منتقل شد، خللی در تماشای پخش زنده ایجاد نکند.
در انتها تاکید می گردد شرکت کاماسیستم با افتخار نصب و راه اندازی سه پروژه بزرگ OTT در سطح کشور و منطقه، آماده ارائه پروپوزال و یا هر گونه مشاوره و همکاری اجرا در این حوزه با مشتریان محترم می باشد. همچنین در صورت نیاز مشتریان محترم به اطلاعات تکمیلی فنی در این حوزه، شرکت کاماسیستم آمادگی دارد این اطلاعات را به صورت مکتوب در اختیار ایشان قرار دهد.